Bu Sene 41’incisi Düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali Sona Eriyor

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle 1982 yılından beri düzenlenmekte olan Uluslararası İstanbul Film Festivali 19 Nisan tarihi itibarıyla sona eriyor. Ülkemizin uluslararası çapta en prestijli sinema etkinliği olan festival 7 Nisan’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan açılış töreniyle başlamıştı. Törene Türkiye’den ve yurtdışından, başta festivalde gösterilen filmlerin ekipleri olmak üzere birçok konuk katıldı.

Bu Sene 41’incisi Düzenlendi

41. İstanbul Film Festivali’nde dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve gizli hazinelerin aralarında olduğu 135 uzun ve 22 kısa metrajlı filmden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluştu. Festival kapsamında 12 günde, 14 bölümde 43 ülkeden 164 yönetmenin filmleri gösterildi. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, konserler ve özel etkinlikler de yer aldı.

Festival Filmleri 7 Salonda Sinemaseverlerle Buluştu

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı’nda CineWAM Premium+ City’s (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 7 salonda gerçekleştirildi. Gösterimler her yıl olduğu gibi 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30’da yapıldı.

İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl iki değerli oyuncuya, Meral Çetinkaya ile Gülsen Tuncer’e verildi. Sanatçıların ödülleri 7 Nisan gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak Açılış Töreni’nde takdim edildi.

Sponsorlar

Festivale yüksek katkıda bulunan tema sponsorları Anadolu Efes, Zorlu Holding ve Paribu’ya, festivalin Dünden Bugüne Türk Klasikleri Özel Gösterim Sponsoru Zurich Sigorta’ya da teşekkür plaketleri takdim edildi. Törende ayrıca İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu ve festivale destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür edildi.

Önceki İçerik Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları, Serinin Son Filmi Olabilir
Sonraki İçerik Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü Fragmanı 24 Saatte 209 Milyon Kişi Tarafından İzlendi