Soysuzlar Çetesi Filminin Konusu, Oyuncuları ve Ödülleri

Amerikalı Yönetmen ve yapımcı Quentin Tarantino’nun 2009 yapımı filmi Soysuzlar Çetesi, tarihi aksiyon türünün en başarılı örneklerinden biri olarak kabul edilir. İtalyan yönetmen Enzo Girolami Castellari’nin 1978 yapımı olan filmi Quel Maledetto Treno Blindato filminden esinlenerek yapılmış olan film, Tarantino’nun en yüksek gişe başarısı gösteren filmi konumundadır. 70 milyon dolar bütçeyle hayata geçirilen Soysuzlar Çetesi, 318 milyon dolarlık bir gişe hasılatı elde etmiştir. Bu içeriğimizde sizlere Soysuzlar Çetesi filminin konusu, oyuncuları, aldığı ödüller ve Imdb puanı hakkında bilgiler vereceğiz.

Soysuzlar Çetesi Filminin Konusu

Soysuzlar Çetesi, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanmış gibi gösterilen ama tarihteki gerçek mekan ve kişilerin çok farklı paralel bir gerçeklik içerisinde yeniden yorumlandığı, orijinal bir İkinci Dünya Savaşı hikayesini anlatıyor. Film, Amerikalı Teğmen Aldo Raine’in komutasında, Yahudi askerlerden oluşan ve tek amacı Alman askerlerini öldürüp kafa derilerini yüzmek olan birliği, Soysuzlar Çetesi tarafından Alman diktatörü Adolf Hitler’e karşı düzenlenen bir suikast girişiminin etrafında ilerliyor.

Sysuzlar Çetesi Filmi Oyuncuları

Yönetmen Quentin Tarantino Hollywood’un en prestijli yönetmenlerinden biri olarak filmlerinde dünya starı oyunculara rol vermesiyle ünlüdür. Soysuzlar Çetesi filmi de Brad Pitt (Teğmen Aldo Raine), Diane Kruger (Bridget von Hammersmark) ve Christoph Waltz (Albay Hans Landa) gibi dünyaca ünlü oyunculara ev sahipliği yapıyor. Filmde ayrıca İngiliz ajanı Archie Hicox rolünde Michael Fassbender, Fransız Yahudisi Shosanna rolünde Mélanie Laurent, Alman Teğmen Fredrick Zoller rolünde Daniel Brühl yer alıyor. Soysuzlar Çetesi’nin üyelerini ise Çavuş Donny Donowitz rolünde Eli Roth, Çavuş Hugo Stiglitz rolünde Til Schweiger, Onbaşı Wilhelm Wicki rolünde Gedeon Burkhard ve Er Smithson Utivich rolünde B. J. Novak canlandırıyor.

Soysuzlar Çetesi Filminin Aldığı Ödüller

Soysuzlar Çetesi filmi, gerek gişe başarısı, gerekse topladığı eleştirel beğeniyle sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir eser olarak tanımlanıyor. Film, ünlü sinema platformu IMDb’de 1.4 milyon kişinin verdiği oylarla 8.3 puan alarak en iyi 250 film arasında 78’inci sıraya yerleşmiş durumda. 2010 yılı Oscar Ödülleri’nde En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı, En İyi Sinematografi, En İyi Kurgu dallarında adaylık elde etmiş, ancak Oscar heykelciğini kazanmayı başaramamıştır. Ayrıca yönetmen Quentin Tarantino da En İyi Yönetmen ödülüne aday gösterilmiş, ancak ödülü The Hurt Locker filmiyle Kathryn Bigelow’a kaptırmıştır. Filmin Oscar kazanan tek üyesi ise En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında ödülü evine götüren Christoph Waltz olmuştur.

Soysuzlar Çetesi Filminin Fragmanı

2009 yılında gösterime giren kült film Soysuzlar Çetesi filmi, ülkemizde 21 Ağustos 2009 tarihinde vizyona girmiş, vizyonda kaldığı 15 haftalık süreçte 289.454 kişi tarafından izlenmişti. Soysuzlar Çetesi filminin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Önceki İçerik Avatar 2 Fragmanı Yayınlandı, Film Ne Zaman Çıkacak?
Sonraki İçerik Soysuzlar Çetesi Oyuncuları Kariyerlerinde Bugün Neredeler?